Jak i kiedy stosować nawozy dolistne

Dostarczenie uprawom łatwych do przyswojenia składników jest kluczowe przy nawożeniu roślin. Idealne do tego jest nawożenie dolistne. Jednak, aby było ono efektywne, należy je wykonać w odpowiednich, sprzyjających warunkach zarówno pogodowych, jak i dotyczących samych roślin i sprzętu. Zanim odwiedzimy sklep z nawozami rolniczymi do oprysku, dobrze jest wiedzieć kiedy warto go wykonać, jak się do niego przygotować i kiedy się od niego wstrzymać, przynajmniej na jakiś czas. Poniżej przedstawiamy zestawienie często zadawanych pytań dotyczących nawożenia dolistnego.

Jaka powinna być temperatura cieczy roboczej?

Bardzo ważne jest, by temperatura cieczy była stała także w trakcie przygotowywania nawozu. Zazwyczaj stosuje się wodę o temperaturze minimum 10-12 stopni Celsjusza. Jednak niektóre substancje wymagają wyższej temperatury, więc zawsze należy się zapoznać z opisem lub kartą charakterystyki danego nawozu kupionego w sklepie z nawozami.

O jakiej porze wykonywać opryski?

Opryski najlepiej wykonywać z rana albo w godzinach późnopopołudniowych przy bezwietrznej pogodzie. Jeszcze lepiej, gdy panuje wyższa wilgotność, przez co komórki liści są w pełni uwodnione.

Kiedy unikać nawożenia dolistnego?

Nie należy wykonywać oprysków w „ciepłych godzinach”, gdyż wtedy nie tylko możliwość pobierania składników jest ograniczona, ale możliwe są też ich uszkodzenie, tzw. przypalenia.

Nie powinno się też nawozić dolistnie tuż przed deszczem. W ten sposób uniknie się spłukania naniesionego nawozu z roślin.

Jak ustawić dysze dla efektywnego oprysku?

Przede wszystkim trzeba zadbać o równomierną pracę rozpylaczy. Należy też wziąć pod uwagę prędkość jazdy ciągnika, dawkę nawozu i rozstawienie dysz oraz dawkę oprysku. Jednoznaczne określenie jak należy rozstawić dysze, zależy w dużej mierze od posiadanego sprzętu i rodzaju nawożonych roślin. Jednak na pewno przed rozpoczęciem każdego oprysku, warto sprawdzić działanie, drożność i szczelność spryskiwaczy. Jeżeli sprzęt będzie niesprawny, to oprysk będzie co najmniej nieefektywny. Wtedy lepiej jest sprzęt lub części wymienić na przykład z pomocą firmy https://argania.info, która prowadzi też sklep z nawozami rolniczymi.

Kiedy wykonywać opryski dolistne?

Zazwyczaj powinno się wykonywać opryski dolistne, gdy roślina ma już wykształcone liście. Do tego należy je przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych i pamiętać, że na starszych roślinach stosuje się wyższe stężenia niż na młodszych.

Czy można stosować odżywki po deszczu?

Jak wspomniano wcześniej, lepiej nie. Jednak jeśli już jest to konieczne trzeba zmniejszyć stężenie nawozu i/lub dodać środki, które ochronią rośliny przed poparzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here