Przeprowadzka do Niemiec

Wyjazd do Niemiec razem z całą rodziną jest często poważnym krokiem. Aby przenosiny były w pełni udane, należy zaplanować je w najdrobniejszych szczegółach. O czym powinni pamiętać wtedy rodzice dzieci?

Zazwyczaj przeprowadzenie się do Niemiec odbywa się etapami. Na początku wyjeżdża jeden z członków rodziny, który podejmuje pracę tymczasową albo stałą. Potem podejmowana jest decyzja o wyjeździe całej rodziny. Gdy w przenosinach mają brać udział również najmłodsi, w takim przypadku rodzice muszą pamiętać o załatwieniu odpowiednich spraw związanych z przeprowadzką.

O czym powinien pamiętać rodzic wyjeżdżający na stałe do Niemiec? Oto wykaz najważniejszych obowiązków!

Przeprowadzka do Niemiec z dzieckiem – dokumenty

Aby zorganizować przeprowadzkę do Niemiec wraz z dzieckiem, konieczne jest wcześniejsze zajęcie się kilkoma ważnymi obowiązkami. Należy pamiętać przede wszystkim o zebraniu odpowiedniej dokumentacji dziecka.

Dokumenty dziecka, które będą potrzebne do przeprowadzki do Niemiec:

  • wyrobienie dowodu osobistego albo paszportu – wniosek o wydanie można złożyć w lokalnym urzędzie
  • uzyskanie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka – najlepiej wielojęzycznego
  • uzyskanie pozwolenia na wyjazd z dzieckiem – dotyczy rodziców rozwiedzionych, przy braku ustalenia ojcostwa
  • zgromadzenie dokumentacji medycznej – karty szczepień, dokumentów medycznych, a także uzyskanie karty EKUZ
  • zebranie świadectw szkolnych dziecka – będą potrzebne do kontynuowania nauki w Niemczech

Powyższe dokumenty będą potrzebne do załatwienia spraw urzędowych na miejscu. Służą one między innymi do uzyskania meldunku na terenie Niemiec, otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego, otrzymania świadczeń socjalnych na dzieci, zapisania dziecka do szkoły.

Organizacja przewozu mienia – także z firmą przeprowadzkową

Sprawy formalne są bardzo ważne, lecz przeprowadzka do Niemiec będzie wymagała również odpowiedniej organizacji przewozu mienia. Niektóre rodziny przeprowadzają do innego kraju cały swój dobytek, między innymi meble, AGD, RTV, dlatego konieczne jest zajęcie się również sprawami dotyczącymi zabezpieczenia i transportu ładunków.

Przeprowadzka może być organizowana pod tym względem samodzielnie. Wówczas rodzina może wynająć samochód dostawczy i skorzystać z pomocy bliskich osób przy pakowaniu i noszeniu mienia. W tym przypadku na przenosiny należy przeznaczyć przynajmniej jeden tydzień, natomiast całkowity czas zależny jest od ilości mienia oraz dystansu do pokonania.

Druga opcja to skorzystanie z pomocy firm zajmujących się organizacją przeprowadzek. Firmy te zajmują się świadczeniem pełnej obsługi przeprowadzki, między innymi zapakowaniem mienia, jego noszeniem, przewożeniem, rozlokowaniem, a nawet mogą posprzątać po przeprowadzce.

Zlecenie usługi przeprowadzkowej zewnętrznej firmie niesie ze sobą wiele zalet, między innymi oszczędność czasu, mniej pracy, a także szybkość, ponieważ w przeprowadzce uczestniczy wtedy więcej osób, a także stosuje się specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu rodzina przeprowadzająca się do Niemiec może bez problemów przenieść się do swojego nowego domu.

Wiele praktycznych porad dotyczących przeprowadzki można znaleźć już teraz na stronie internetowej: https://www.transportprzeprowadzki.com.pl/.

Zatem wtedy, gdy planuje się przeprowadzkę do Niemiec razem z dziećmi, warto pamiętać o tym, aby zabrać się za jej organizację jak najszybciej. Zdobycie odpowiedniej dokumentacji oraz przewóz mienia to główne sprawy, którymi trzeba zająć się przed wyjazdem. Po przyjeździe na miejsce na rodziców czekają dalsze obowiązki, między innymi związane z zameldowaniem, zapisaniem dziecka do szkoły i sprawami socjalnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here