Jednym z najczęściej występujących schorzeń dotykających oczu jest zapalenie spojówek. Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał z nim do czynienia – u niektórych potrafi jednak powracać co jakiś czas. Wyróżnia się kilka przyczyn zapalenia spojówek i jego leczenie jest stosunkowo proste, same dolegliwości nie powinny jednak być bagatelizowane. Jak poznać to schorzenie oraz czy są skuteczne sposoby, aby mu zapobiegać?
Zapalenie spojówek – czym się charakteryzuje?
Zadaniem spojówki jest zapewnianie oku ochrony, dlatego często ulega ona podrażnieniom, znajdując się niejako na pierwszej linii frontu w walce bakteriami i wirusami. Niekiedy towarzyszy ono zakażeniom górnych dróg oddechowych, a innym razem występuje jako samodzielna jednostka chorobowa. Wyróżnić można trzy rodzaje zapalenia spojówek – wirusowe, alergiczne i bakteryjne.
Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej występuje w trakcie grypy lub przeziębienia. Często jest wynikiem zarażenia się poprzez kontakt z inną osobą – na przykład korzystając z tych samych ręczników lub osobistych akcesoriów higienicznych. Zazwyczaj ustępuje samoistnie. Bakteryjne zapalenie spojówek jest już nieco bardziej uciążliwe, ponieważ objawia się ropną wydzieliną, która powoduje sklejanie się rzęs i powiek. Najczęściej dochodzi do niego, jeżeli do oka dostaną się bakterie – na przykład z brudnych rąk. Może mieć ciężki przebieg i zazwyczaj konieczne jest stosowanie odpowiednich środków. Natomiast zapalenie na tle alergicznym związane jest z alergenem, który powoduje przykre dolegliwości.
Zapalenie spojówek – jak wygląda leczenie?
Zapalenie spojówek zazwyczaj daje charakterystyczne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, przekrwienie oraz swędzenie oka. Niekiedy u chorych pojawia się światłowstręt oraz uczucie piasku pod oczami. Jak się zachować w takiej sytuacji? Sposób leczenia zapalenia spojówek uzależniony jest głównie od czynnika, który je wywołał – aby się tego dowiedzieć, często niezbędna jest diagnoza specjalisty, którą można uzyskać między innymi Warszawskim Szpitalu Okulistycznym prowadzonym przez Dr Nowosielską. Zanim jednak dowiemy się, jaka jest diagnoza, warto zastosować domowe sposoby, aby przynieść sobie nieco ulgi – w tym przypadku sprawdzą się okłady z naparów z rumianku. Na czas leczenia zaleca się też zaprzestanie wykonywania makijażu oczu oraz noszenia soczewek kontaktowych. Lekarz zazwyczaj zapisuje produkty w formie maści lub kropli z antybiotykiem lub składnikami antyalergicznymi – te ostatnie, niekiedy również w formie tabletek.