Przyglądając się składnikom perfum, bardzo szybko można zauważyć, że w nucie bazy najczęściej goszczą aromaty drzewne. Mogą one być wyrażone przez różne wonie np. drzewa cedrowego, mahoniu, drzewa oliwnego, sandałowca, cyprysa itp. Dlaczego twórcy zapachów tak chętnie w nucie bazy zamykają akordy drzewne? Czym one są i co wnoszą do kompozycji zapachowej?
Dlaczego nuty drzewne znajdują się w bazie perfum?
Znalezienie perfum z drzewną nutą bazy nie jest trudne -większość zapachów taką ma. Przykładem są, chociażby topowe perfumy, perfumy Guerlain – te z drzewnymi aromatami łatwo można odszukać na perfumeria.pl/collections/guerlain lub tu. Po drzewne akordy sięgają jednak nie tylko topowe marki, ale też te oferujące tanie pachnidła. Wynika to z tego, że woń świeżo ściętego drewna, tego suchego lub żywicy umieszczona w nucie bazy buduje tajemniczość. Podbija też pozostałe esencje umieszczone w nucie bazy i serca, jednocześnie nie przyćmiewając ich. Wynika to z tego, że drzewna baza zazwyczaj nie jest intensywna.
Jakie drzewne aromaty stosuje branża perfumeryjna?
W perfumiarstwie zastosowanie ma wiele nut zapachowych. Do tych najpopularniejszych zalicza się: cedr, sandałowiec, palisander, amyris, brzoza, cyprys, eukaliptus, figowiec, gwajak, heban, hinoki, kadzidłowiec boswellia, klon, mahoń, masoja, okoumé, sosna, sykomora, świerk, topola balsamiczna, wenge.
Do jednych z najpopularniejszych składników perfumeryjnych należy drewno cedrowe. W ekskluzywnych perfumach takich marek jak Dior, Lacoste, Versace czy perfumy Givenchy najczęściej jednak odnajdziemy drewno cedrowe lub sandałowe. Olejki z nich są doskonałym utrwalaczem zapachów. Oryginalnym składnikiem nuty bazy jest natomiast drzewo kaszmirowe, które jest mieszanką cedru, ambry, wiśni i piżma. W przyrodzie taka roślina jak drzewo kaszmirowe nie istnieje.
Do drzewnych akordów branża perfumeryjna zalicza także paczule i wetywerie, choć formalnie te rośliny nie są drzewami. W pachnidłach również występują one w nutach bazy, utrwalając pozostałe aromaty.
Jakie są perfumy drzewne?
Do grupy zapachów drzewnych należą przede wszystkim wody toaletowe. Ich charakter jest spokojny, skromny, elegancki. Drzewne aromaty nadają im głębi i trwałości, przez co przez długi czas utrzymują się na skórze. Typowymi drzewnymi perfumami są zazwyczaj te męskie. W damskich pachnidłach nuty te pojawiają się rzadziej, a jeśli już to raczej w wyrafinowanych, eleganckich kompozycjach na wieczór lub wyjątkowe okazje.
Większość mężczyzn i kobiet perfumy z grupy drzewnej wybiera na jesień lub zimę. Wynika to z tego, że wonią sandałowca czy cedru bardzo często towarzyszą mocniejsze akordy przypraw, czy orientalne esencje. Szukając perfum drzewnych na lato, warto sprawdzić te zawierające nuty wodne lub kwiatowe. Będą one lżejsze i bardziej orzeźwiające.