Czym są nuty drzewne w perfumach

Przyglądając się składnikom perfum, bardzo szybko można zauważyć, że w nucie bazy najczęściej goszczą aromaty drzewne. Mogą one być wyrażone przez różne wonie np. drzewa cedrowego, mahoniu, drzewa oliwnego, sandałowca, cyprysa itp. Dlaczego twórcy zapachów tak chętnie w nucie bazy zamykają akordy drzewne? Czym one są i co wnoszą do kompozycji zapachowej?

Dlaczego nuty drzewne znajdują się w bazie perfum?

Znalezienie perfum z drzewną nutą bazy nie jest trudne -większość zapachów taką ma. Przykładem są, chociażby topowe perfumy, perfumy Guerlain – te z drzewnymi aromatami łatwo można odszukać na perfumeria.pl/collections/guerlain lub tu. Po drzewne akordy sięgają jednak nie tylko topowe marki, ale też te oferujące tanie pachnidła. Wynika to z tego, że woń świeżo ściętego drewna, tego suchego lub żywicy umieszczona w nucie bazy buduje tajemniczość. Podbija też pozostałe esencje umieszczone w nucie bazy i serca, jednocześnie nie przyćmiewając ich. Wynika to z tego, że drzewna baza zazwyczaj nie jest intensywna.

perfum

Jakie drzewne aromaty stosuje branża perfumeryjna?

W perfumiarstwie zastosowanie ma wiele nut zapachowych. Do tych najpopularniejszych zalicza się: cedr, sandałowiec, palisander, amyris, brzoza, cyprys, eukaliptus, figowiec, gwajak, heban, hinoki, kadzidłowiec boswellia, klon, mahoń, masoja, okoumé, sosna, sykomora, świerk, topola balsamiczna, wenge.

Do jednych z najpopularniejszych składników perfumeryjnych należy drewno cedrowe. W ekskluzywnych perfumach takich marek jak Dior, Lacoste, Versace czy perfumy Givenchy najczęściej jednak odnajdziemy drewno cedrowe lub sandałowe. Olejki z nich są doskonałym utrwalaczem zapachów. Oryginalnym składnikiem nuty bazy jest natomiast drzewo kaszmirowe, które jest mieszanką cedru, ambry, wiśni i piżma. W przyrodzie taka roślina jak drzewo kaszmirowe nie istnieje.

Do drzewnych akordów branża perfumeryjna zalicza także paczule i wetywerie, choć formalnie te rośliny nie są drzewami. W pachnidłach również występują one w nutach bazy, utrwalając pozostałe aromaty.

branża perfumeryjna

Jakie są perfumy drzewne?

Do grupy zapachów drzewnych należą przede wszystkim wody toaletowe. Ich charakter jest spokojny, skromny, elegancki. Drzewne aromaty nadają im głębi i trwałości, przez co przez długi czas utrzymują się na skórze. Typowymi drzewnymi perfumami są zazwyczaj te męskie. W damskich pachnidłach nuty te pojawiają się rzadziej, a jeśli już to raczej w wyrafinowanych, eleganckich kompozycjach na wieczór lub wyjątkowe okazje.

Większość mężczyzn i kobiet perfumy z grupy drzewnej wybiera na jesień lub zimę. Wynika to z tego, że wonią sandałowca czy cedru bardzo często towarzyszą mocniejsze akordy przypraw, czy orientalne esencje. Szukając perfum drzewnych na lato, warto sprawdzić te zawierające nuty wodne lub kwiatowe. Będą one lżejsze i bardziej orzeźwiające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here