ile kosztuje chrzest

Chrzciny dziecka to szczególne wydarzenie w jego życiu. Staje się ono wówczas członkiem kościoła katolickiego. Zaznacza się, iż chrzest jest najważniejszym sakramentem wśród wyznawców tej religii. Nie bez powodu wskazuje się, iż dzięki polaniu głowy dziecka wodą święconą zostaje ono uwolnione od grzechu pierworodnego. Duże znaczenie ma fakt, iż organizacja chrzcin wymaga od rodziców noworodka odpowiednich działań. Przede wszystkim niezbędne jest stworzenie metryki oraz nadanie dziecku odpowiedniego imienia.

Warto sięgnąć do Biblii, bowiem stanowi ona źródło inspiracji w zakresie wyboru najlepszego miana dla potomka. Ponadto z okazji chrzcin bardzo często organizowane są przyjęcia, na które stawiają się osoby najbliższe dziecku. Konieczny jest również wybór dwóch osób, które będą sprawowały nad młodym katolikiem opiekę w sytuacji, gdy rodzice nie będą mieli takiej możliwości. Na ogół chrzestnych wybiera się spośród rodzeństwa każdego z rodziców. Zdarza się jednak, iż ten zaszczytny obowiązek przypada osobie obcej.

Nie sposób jest jednoznacznie obliczyć ile kosztuje chrzest

Wszystko zależy od statusu majątkowego danej rodziny oraz od wydatków, jakie należy ponieść w danej sytuacji. Przede wszystkim konieczne jest zapłacenie kapłanowi za udzielenie sakramentu. Ceny są różne – nie ma powszechnego cennika, który określałby wysokość należnej daniny. Dlatego najczęściej gdy rodzice pytają księdza, ile weźmie za chrzest, ten odpowiada że ofiara jest dowolna. Nie jest jednak w dobrym tonie wręczanie zbyt małego podatku.

chrzest

Może się bowiem okazać, że kapłan z przyznanej mu daniny nie będzie zadowolony. Dlatego zdecydowanie dobrze jest zapytać innych ludzi, jaką kwotę wręczali kapłanowi gdy chrzcili swoje dzieci. Najczęściej suma ta nie przekracza pięciuset złotych, jednakże w bogatszych parafiach praktykowane są większe daniny. Zdarzają się również kapłani, którzy udzielają pierwszego sakramentu za darmo. Takie sytuacje występują jednak niezwykle rzadko, ponieważ księża wysoko cenią swój czas.

Oprócz ofiary dla kapłana, niezbędne jest dokonanie innych wydatków. Przede wszystkim konieczny jest zakup białego ubranka. Pracownie krawieckie wykonują bardzo eleganckie sukienki i alby, które jednak to najtańszych nie należą. Dlatego osoby niemajętne ochoczo nabywają takie przedmioty z drugiej ręki. Na ogół jest to ubranie, które będzie zakładane na dziecko jedynie raz. Ponadto kapłani wymagają, aby noworodek owinięty był w rożek koloru białego. Można go zakupić w każdym sklepie z artykułami dla dzieci.

Zapewnia on dziecku ciepło, co jest niezwykle ważne w kościołach, w których nie ma ogrzewania. Ponadto rodzice chrzestni powinni pamiętać o zakupie medalika. Jest to swoista pamiątka na lata, która towarzyszy młodemu człowiekowi przez całe życie. Koszt zakupu takiej biżuterii na ogół nie przekracza jednak kwoty trzydziestu złotych. Oczywiście dostępne są również wyroby jubilerskie najwyższe próby, które są zdecydowanie droższe. Nie jest jednak konieczne wydatkowanie nadmiernych środków pieniężnych na skromny upominek dla dziecka.

kościół

Rodzice noworodka powinni również pamiętać o wydatkach związanych z przygotowaniem przyjęcia. Na ogół wystarczające jest urządzenie skromnej imprezy w warunkach domowych. W przypadkach, gdy rodzina jest znaczna, może się okazać jednak konieczne wynajęcie świetlicy. Koszt wydzierżawienia sali jest relatywnie niski, a nadto możliwe jest korzystanie z wyposażenia takiej placówki. W sytuacji, gdy organizowany jest wystawny obiad dla wielu gości, warto skorzystać z pomocy koła gospodyń wiejskich.

Przyrządzi ono smaczne posiłki, które zostaną błyskawicznie podane zaraz po mszy. Niezbędny jest również zakup napoi, w tym alkoholowych. Chrzciny są bardzo wesołą uroczystością, dlatego coraz więcej osób decyduje się także na organizację zabawy tanecznej. Wszystko zależy od preferencji rodziców dziecka – mogą oni posiłkować się własną kreatywnością aby sprawić, że niewielka impreza pozostanie na długo w pamięci zaproszonych biesiadników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here