Ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie

Postęp technologiczny i miniaturyzacja sprzętu komputerowego, jaką możemy obserwować na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawiła, że dzisiaj niemal w każdym gospodarstwie domowym znajduje się przenośny komputer osobisty – laptop lub któraś z jego odmian.
Popularność tego rodzaju sprzętu wynika nie tylko z jego znacznie większej poręczności i mobilności niż w przypadku klasycznego, stacjonarnego komputera, ale również z jego, stale rosnącej mocy obliczeniowej.

Dzisiejsze laptopy są już na tyle wydajne, że z powodzeniem są w stanie obsłużyć praktycznie dowolne oprogramowanie dedykowane komputerom osobistym. Mało tego, istnieją modele, których możliwości pozwalają na bezproblemowe granie w najnowsze gry komputerowe, co jeszcze do niedawna było możliwe tylko dzięki korzystaniu z klasycznego „peceta”.

Technologia umożliwiła również znaczne zmniejszenie wagi przenośnych urządzeń przy równoczesnym wydłużeniu czasu ich pracy na baterii, dzięki czemu bez większego wysiłku jesteśmy dziś w stanie z łatwością przenosić je nie tylko w obrębie własnego mieszkania, ale również i na większe odległości. Laptopy są dziś naszymi nieodłącznymi towarzyszami podobnie jak wszędobylskie smartfony.
Niesamowita mobilność jaką dają przenośne komputery wiąże się jednak z możliwością powstania wielu awarii i uszkodzeń, typowych dla laptopów, które praktycznie nie występują w przypadku desktopowych urządzeń.

Do najczęstszych awarii jakim podlegają laptopy można z pewnością zaliczyć wszelkie mechaniczne uszkodzenia matrycy, powstałe na skutek nieostrożnego przenoszenia czy upadku. Nie zawsze są to usterki na tyle poważne, że uniemożliwiają korzystanie z urządzenia, ale bardzo często, zwłaszcza w przypadku upuszczenia, mogą wymagać profesjonalnej ingerencji serwisowej. Zazwyczaj pękniętą matrycę trzeba będzie wymienić na nową, co może generować już całkiem spore koszty.

laptop

To ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie zależy przede wszystkim od jego klasy, a właściwie od jakości samej matrycy. Wiadomo, że im jest ona lepsza tym jej cena będzie wyższa i nawet skorzystanie z zamiennika może nas poważnie uderzyć po kieszeni. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim budżetem, lub też nie zależy nam na zachowaniu wysokich parametrów jakie oferowała stara matryca, to zawsze możemy się pokusić o próbę jej wymiany na taką o nieco gorszych parametrach.

Wyjdzie taniej, ale z drugiej strony laptop ze słabą matrycą znacznie traci na swojej atrakcyjności zwłaszcza jeśli często wykorzystywany jest do odtwarzania multimediów czy grania w gry. Koszt samej wymiany zależy od serwisu i specyfiki lokalnego rynku, ale można się spodziewać, że nie będzie on niższy od kilkudziesięciu złotych. Możliwe, że wyniesie on nawet około 100 zł, a do tego trzeba będzie doliczyć również i koszt samej części.

Inną częstą awarią występującą w laptopach są usterki powstające na skutek zalania. Sposób wykorzystywania komputerów przenośnych, np. praca na kanapie przy kawie, wprost prowokuje możliwość wystąpienia tego typu awarii, a jej skutki mogą być nawet opłakane. Wszystko zależy od tego ile płynu rozlało się na nasze urządzenie i jak długo laptop był eksponowany na wilgoć.

wymiana matrycy w laptopie

Zakres uszkodzeń powstających na skutek zalania można określić w przedziale od nieznacznych po całkowite zniszczenie sprzętu. Te ostatnie są najczęściej bardzo rzadkie i dotyczą sytuacji, w których komputer wpadnie nam na przykład do wanny. Przy zwykłym polaniu kawą rozmiar uszkodzeń może być naprawdę mały, pod warunkiem, że natychmiast odłączymy źródło zasilania i w miarę możliwości osuszymy laptopa. Kiedy wyschnie najlepiej będzie zanieść go do serwisu w celu oczyszczenia.

W przypadku laptopów typową usterką jest również uszkodzenie płyty głównej na skutek nieprawidłowego przenoszenia urządzenia. Podnoszenie laptopa po złapaniu go jednorącz za róg obudowy może mieć bardzo przykre skutki. Napięcia powstające na skutek podobnego transportu (i mające związek z wagą samego urządzenia) mogą doprowadzić do pęknięcia płyty głównej lub uszkodzenia niektórych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here