leki

W leczeniu wielu chorób niezbędne jest podjęcie farmakoterapii. Polega ona na regularnym zażywaniu leków, czyli środków farmakologicznych o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym lub podobnym. Nie sposób jest jednoznacznie ocenić, czy omawiana dziedzina medycyny wiąże się jedynie z samymi korzyściami. Wielkie laboratoria stwierdzają szkodliwość coraz to nowszych leków. Niestety, w wielu wypadkach farmakoterapia stanowi jedyne możliwe rozwiązanie – w innym przypadku może dojść do rozwinięcia się infekcji, co w rezultacie może doprowadzić do gruntownego pogorszenia się stanu zdrowia chorego.

Aby móc otrzymać leki, niezbędna jest wizyta u lekarza – najlepiej specjalisty z danej dziedziny. Będzie on w stanie jednoznacznie ocenić, jakie medykamenty będą optymalne przy zwalczaniu konkretnej choroby. Następnie wystawia on receptę, na podstawie której apteka wydaje choremu niezbędne mu leki. Duże znaczenie ma fakt, iż wiele środków farmakologicznych refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawia to, że leczenie nie zawsze wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych wydatków.

farmaceuta

W praktyce często pojawia się pytanie, ile ważna recepta

Istnieje ogólna zasada, w myśl której każdy dokument tego typu jest ważny przez tydzień. Po jego upływie – w sytuacji, gdy leki nie zostały wykupione – niezbędna jest kolejna wizyta u lekarza. Wtedy będzie on mógł sporządzić kolejną receptę, która również będzie ważna jedynie przez tydzień. Warto wykupić niezbędne leki jak najszybciej, bowiem tygodniowy termin liczony jest od dnia wizyty u medyka.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż dostępność wielu leków również może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego zaraz po opuszczeniu gabinetu lekarza warto rozglądać się za apteką, która będzie dysponowała odpowiednimi zasobami środków farmakologicznych. W przypadku rzadkich leków, może okazać się konieczne oczekiwanie na dostawę. W takiej jednak sytuacji chory ma pewność, że leki zostaną mu wydane. Wówczas niezbędne jest jedynie okazanie dowodu osobistego, bowiem recepta została już skasowana.

Warto mieć na uwadze, iż od każdej reguły istnieją wyjątki. Innymi słowy, niektóre recepty są warte przez okres dłuższy niż tydzień. Tytułem przykładu, leki psychotropowe z powodzeniem można zakupić nawet przez miesiąc od dnia ich zlecenia przez lekarza. Tygodniowy termin na ogół dotyczy jedynie antybiotyków, jednak trzeba mieć też na uwadze, że większość przepisywanych medykamentów to właśnie leki z tej kategorii.

Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie terminu warto zapytać farmaceutę o poradę. Taki specjalista doskonale zna wykaz wszystkich leków i będzie w stanie ocenić, do jakiej daty należy je wykupić. W przypadku przejściowych problemów finansowych u chorego kwestia ta może nabrać kluczowego znaczenia. Zaznacza się jednak, że błyskawiczne podjęcie farmakoterapii daje najlepsze rokowania. Dlatego warto ograniczyć inne wydatki i jak najszybciej rozpocząć leczenie wysokiej klasy medykamentami.

ile ważna recepta

Recepta może zostać wystawiona również przez lekarza przyjmującego prywatnie. W takiej sytuacji korzysta on dokładnie z takiego samego formularza recepty jak medycy przyjmujący w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badanie jest płatne, a nadto większość leków zleconych przez lekarza w trybie prywatnym nie podlega refundacji. Dlatego nie zawsze warto unikać korzystania z publicznej służby zdrowia. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, gdzie kolejki do danych specjalistów są tak długie, że niezbędne jest skorzystanie z porady fachowca w trakcie prywatnej wizyty.

Co ważne, każdy lekarz – nawet dentysta – może przepisać leki, które są stale zlecane danej osobie przez specjalistę. Tym samym w przypadku przejściowych niedoborów środków farmakologicznych można z powodzeniem zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jednak w przypadku, gdy będzie on miał wątpliwości odnośnie dawkowania poszczególnych medykamentów, może on odmówić wypisania recepty i skierować chorego do specjalisty. Na ogół jednak medycy wykazują duże wyrozumienie względem swoich pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here