W dzisiejszych czasach zawodów jest coraz więcej, ale czym zajmuje się ekonomista? Warto zaznaczyć, że w zawodzie ekonomisty bardzo ważne są relacje, które tworzymy z ludźmi. Więc jeśli nie czujesz się dobrze w kontaktach międzyludzkich powinieneś się poważnie zastanowić czy to zawód dla akurat dla Ciebie.
Ekonomista, a inaczej technik ekonomista powinien mieć wyuczone specjalne umiejętności, które między innymi pomogą mu w zarządzaniu firmą lub bankiem. Ekonomista działa na tej samej podstawie co większość księgowych. Powinien potrafić rozliczać podatki, prowadzić rachunkowość, a nawet prowadzić sprawy kadrowo-płacowe.
Z wyuczonego zawodu technika ekonomisty można znaleźć prace w takich branżach jak bankowość, ekonomika, księgowość, doradca finansowy, agent ubezpieczeniowy, doradca inwestycyjny oraz menedżer. Jest to zawód, na który jest popyt. Pracownik, który jest ekonomistą może znaleźć dobrze płatną pracę w urzędach administracji, urzędach skarbowych, biurach księgowych, banach, sekretariatach, a najbardziej dochodowa będzie własna firma. Ile zarabia ekonomista Wiadomo, że zarobki będą się różnic od miejsca pracy, bo tak jest raczej w każdym zawodzie. Jednakże jest to zawód opłacalny, bo dobrze płatny.
Ekonomiści nawet na początku kariery mogą zacząć od trzech tysięcy brutto, a przepracują kilka lat, mogą te zarobki kilkakrotnie wzrosnąć. Ekonomiści pracujący w banku najczęściej zarabiają około pięciu tysięcy brutto. Od ekonomisty wymaga się wiele, musi on ukończyć studia w kierunku ekonomii, urozmaiconej wiedzy z zakresu finansów oraz gospodarki finansowej i funkcjonowania rynku. Z racji tego, że jest to praca biurowa, ekonomista nie namęczy się przy pracy fizycznej, a tylko pracą umysłową. Wymaga się też obsługi komputera, ponieważ większość pracy wykonuje się na komputerze właśnie. Jest też dużo wypadków kiedy znajomość języków jest niezbędna w tej pracy.
Ekonomista powinien interesować się przemianami zachodzącymi w gospodarce, starać się przewidywać skutki podejmowanych przez rząd działań. Ekonomista w swoim zawodzie musi być ciekawy świata, niezbędne też jest logiczne myślenie oraz ścisły, matematyczny umysł. Jedną z wielu cech jaką musi posiadać osoba w tym zawodzie to dokładność, ponieważ w wielu miejscach nie ma miejsca na pomyłki. Czyli ściśle mówiąc, najczęściej ekonomiści zajmują się wszystkim co związane z finansami.
Możemy ich podzielić na dwie grupy, ekonomistów teoretyków i ekonomistów praktyków. Obie grupy uzupełniają się nawzajem. Jak już było wspomniane od ekonomisty wymaga się skończenia studiów w tym kierunku, które trwają pięć lat, pierwszy tytuł to licencjat, który osiągamy po trzech latach. Drugi tytuł, który student dostaje po dwóch latach to magister. Zakres informacji które są niezbędne do opanowania przez ekonomistę-by móc nazywać się ekonomistą, obejmuje między innymi znajomość ekonometrii i analizy ekonomicznej, podstawy ekonomii integracji europejskiej oraz zrozumienie reguł kierujących finansami publicznymi i rynkami finansowymi.
Wydaje się być to dużym zakresem znajomości, a większość terminów nie jest znane normalnym ludziom. Warto wspomnieć, że jest to dopiero garstka rzeczy, które zawodowi ekonomiści muszą pojąć. Po studiach raczej ekonomistą nie jest trudno znaleźć pracę, ponieważ jest to zawód przyszłościowy, a pieniądze obracają się wszędzie, a ktoś musi nad nimi zapanować. Jeszcze większe szanse na dostanie dobrej pracy, to spisać się w firmie, w której się miało staż podczas studiów.
Warto również uczyć się języka angielskiego, bo często jest przydatny w większych korporacjach, które oczywiście dobrze płacą, a najlepiej zacząć od razu z wysokiego szczebla, więc warto zwracać uwagę na ten język angielski. Podsumowując jeśli chce się zarabiać porządne pieniądze w dzisiejszych czasach, trzeba poszerzać swoją wiedzę i wybierać zawody, które są przyszłościowe. Takie, które zagwarantują nam porządny zarobek i ustawią nas z gwarancją pracy. Trzeba myśleć przyszłościowo i z głową przy wyborze kierunku.