Metody montażu komponentów na płytkach drukowanych – której z nich używa się częściej

Obecnie, na całym świecie występuje ogromne zapotrzebowanie na układy elektroniczne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są potrzebne zarówno w ogromnych zakładach przemysłowych, jak i w użytku prywatnym. Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj jakikolwiek sprzęt RTV/AGD nieposiadający rozbudowanego panelu sterowania, co wiąże się z obecnością niezwykle skomplikowanych obwodów.

Stopień trudności układu elektronicznego jest zależny nie tylko od jakości i ilości dołączonych na płytce podzespołów. Znaczący wpływ w tym kontekście ma wielkość samego układu. Nieustanne dążenie do minimalizacji wymaga ulepszania metod montażu na każdej płaszczyźnie. Poniżej przedstawimy więc dwie powszechne metody łączenia komponentów do płytki drukowanej.

Montaż powierzchniowy SMT

Wciąż najbardziej zaawansowany rodzaj montażu podzespołów. Kluczem sukcesu jest tutaj bezapelacyjnie prostota, która doprowadziła do możliwości pełnego zautomatyzowania wszystkich czynności związanych z mocowaniem elementów elektronicznych do płyty z laminatu. Poszczególne komponenty muszą być przeznaczone wyłącznie do tego rodzaju montażu, a dokładniej posiadać płaskie podłoże. Całość procesu polega na lutowaniu komponentu do płytki przy użyciu pasty lutowniczej. Oczywiście, bardzo istotne jest również miejsce montażu. Wymagana jest niesamowita precyzja, dlatego też postanowiono wykonywać tę czynność wyłącznie maszynowo.

Ludzkie oczy i ręce nie są w stanie mocować na płycie elementów wielkości ziarenka ryżu, dlatego też wszystko wykonuje się komputerowo. Dodatkowo, automatyzacja przyczyniła się również do prędkości tworzenia układów.

Montaż przewlekany THT

Montaż przewlekany THT

Znacznie bardziej skomplikowana metoda montażu komponentów. Choć w dzisiejszych czasach układy elektroniczne na zamówienie są produkowane zarówno jedną, jak i drugą metodą, to raczej częściej korzysta się z tej omawianej wyżej. Metoda przewlekana jest uznawana za znacznie bardziej klasyczną i często występuje przy większych układach elektronicznych. Niestety, nie zdołano opatentować w pełni automatycznych maszyn do montażu THT, a to przez wzgląd na zbyt niską opłacalność.

Sam montaż THT polega na przewlekaniu odnóg komponentów przez nawiercone w powierzchni płytki otwory. Te w końcowym etapie są lutowane od drugiej strony powierzchni, co potem pozwala na ich łatwiejszą wymianę bądź naprawę. Ten rodzaj montażu wymaga znacznie więcej pracy i na nic zda się tu pomoc maszyn.

Jak wygląda proces wykonywania układów elektronicznych?

Chcąc uzyskać układy elektroniczne na zamówienie, wystarczy ze swoim pomysłem wybrać się do wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy. Osoby tam zatrudnione pomogą nam w zaprojektowaniu takiego układu oraz niekiedy doradzą znacznie ciekawsze, alternatywne opcje. Później wystarczy już tylko przyglądać się całemu procesowi produkcyjnemu i wykonywanym testom. Każdy projekt jest na bieżąco sprawdzany zarówno w programie komputerowym, jak i w rzeczywistych warunkach występowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here