jakie jest moje ip

Komputery podłączone do sieci. Obecnie to już standard. Czy to urządzenie domowe, czy firmowe – wszystkie są ze sobą połączone. Często są podatne na ataki hakerów, ale to już osobna kwestia. Bardzo wielu użytkowników, szczególnie tych mniej doświadczonych, chce jednak poznać zasady działania sieci komputerowych, ale najpierw podstawową wiedzą, jaką muszą nabyć, to wiedza na temat adresu IP.

Czym on jest i jak sprawdzić, jakie jest moje IP?

Adres IP to po prostu odpowiednia liczba, która nadawana jet interfejsowi sieciowemu, czy też grupie interfejsów, bądź nawet całej sieci komputerowej w protokole IP. I służy ona do identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią. Brzmi skomplikowanie? Fakt. Ale jeśli skorzysta się w licznych poradników dostępnych w internecie, wtedy stanie się to bardziej jasne i przejrzyste. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ten adres IP to liczba 32-bitowa, która spełnia ważną misję. Otóż identyfikuje serwer (czyli inaczej komputer) podłączony do innego serwera lub Internetu.

kod programisty

Jest używany w celu komunikowania się poprzez transfer pakietów przy użyciu TCP/IP. W taki oto sprytny sposób można zidentyfikować aż około 4 miliardów serwerów! Taki adres IP nie jest jednak na stałe przypisany do pojedynczego komputera i może się niejednokrotnie zmieniać. Zmiana adresu IP następuje najczęściej w trakcie ponownego podłączenia do sieci. Zapis adresu IP następuje najczęściej w systemie dziesiętnym (są to cyfry oddzielone kropkami), ale rzadziej w systemie dwójkowym bądź szesnastkowym (cyfry oddzielone dwukropkami lub spacjami).

Wyróżniamy kilka rodzajów protokołów adresu IP. Są to: IPv4, IPv5 oraz Ipv6. Najczęściej spotykana jest ta wersja czwarta, czyli Ipv4. Niestety z biegiem czasu taka pula wolnych adresów IP zaczęła się wyczerpywać. Aby zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu wszystkich możliwych adresów rozpoczęto więc prace nad nowszymi wersjami Internet Protocol. Tak powstała wersja piąta (IPv5), która miała rozszerzyć możliwości poprzedniej wersji, ale i tak nie zdobyła zbytniej popularności.

Jak zatem sprawdzić, jakie jest moje IP komputera?

Najbardziej prostym sposobem jest wejście na konkretną stronę internetową, która nam to podpowie. Na przykład jest nią: twojeip.wp.pl. czy www.moje-ip.eu. Oczywiście są także inne sposoby. Można do zrobić samemu. Jak? To nie takie trudne, jakby się mogło wydawać. Aby sprawdzić moje IP w systemie MS Windows należy kliknąć menu „Start”, a następnie uruchom. Wtedy ukaże się okienko, W tymże okienku musimy wpisać komendę CMD i nacisnąć słynny klawisz enter.

Powinno uruchomić się wówczas okno wiersza poleceń, wpisujemy w nim hasło: ipconfig i naciskamy znowu enter. Ale co ważne i co należy jeszcze wiedzieć, to to, że rodzaj adresu IP może zależeć od sposobu podłączenia do sieci. Jeżeli jest to podłączenie bezpośrednie, to są spore szanse, że na interfejsie karty sieciowej przypisany został adres publiczny. Oznacza to nic innego, jak fakt, że adres, jaki za chwilę odczytamy, jest tym adresem, którym przedstawia się nasz komputer podczas naszego surfowania po sieci. Oczywiście sprawdzenie jakie jest moje ip, może się nieco różnić w zależności od sytemu operacyjnego.

laptop

Jak to zrobić w Windowsie już wiadomo, a jak to samo uczynić w Linuxie? W celu sprawdzenia adresu IP komputera pracującego pod kontrolą tego systemu, musimy uruchomić konsolę i pisać polecenie o nieco innej nazwie, mianowicie: ifconfig. Może się jednak zdarzyć tak, że hasło to nie zostanie rozpoznane. Dlaczego? Możemy nie mieć uprawnień tak zwanego root-a. Nie oznacza to jednakowoż, że system ten nie pozwoli nam sprawdzić adresu IP przypisanego do interfejsu sieciowego. Wtedy wpisujemy/sbin/ifconfig.

Kiedy już opanujemy jak sprawdzić nasze IP, i poznamy zasady działania sieci komputerowych, będziemy pewniej poruszali się w świecie internetu i lepiej rozumieli liczne zagrożenia tam na nas czyhające. Dlatego warto zawsze wiedzieć więcej, i ciągle się douczać. Wiedza przyda się każdemu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakieś fajne gry
Następny artykułJaki odkurzacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here