Pogrzeb jest to wyjątkowy moment i szczególna ceremonia. Śmierć bliskiej nam osoby jest to bardzo ciężka chwila dla rodziny i bliskich. Nie wiadomo wtedy co zrobić i jak. Na szczęście pomoże nam w tym zakład pogrzebowy, który doradzi, wytłumaczy wszystko szczegółowo i podejmie odpowiednie działania.
Każda religia posiada swoje własne zasady. To co jest dla nas normalne i zwyczajne, w innym wyznaniu takie nie jest i wygląda zupełnie inaczej. Różnice czasami są bardzo duże i znaczące, lecz to ukazuje jaki jest szeroki zakres religijnych obrządków i zwyczajów na całym świecie. Poniżej zostanie przedstawione jak wygląda ceremonia pogrzebowa w religii katolickiej.
Jak wygląda pogrzeb w kościele katolickim?
W kościele katolickim bardzo ważna jest Eucharystia oraz liturgia słowa. Lecz samą liturgię poprzedzają inne czynności, między innymi są to obrządki w domu zmarłej osoby, kaplicy przy kościele albo Domu Pogrzebowym. Obowiązuje zasada, która mówi o tym, że pogrzeb musi odbywać się w parafii, do której należał zmarły. Jego najbliżsi i rodzina mogą oczywiście zdecydować, który kościół wybiorą, gdzie odbędzie się msza pogrzebowa, ale ważne jest, aby poinformowana została o tym fakcie parafię rodzinną zmarłej osoby.
Dla jakiej osoby jest ceremonia pogrzebowa w kościele katolickim?
Prawo do odbycia ceremonii pogrzebowej w kościele katolickim ma każda osoba, która została ochrzczona. Mówi się o tym na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czy kapłan może nie zgodzić się na pogrzeb katolicki?
Tę sprawę reguluje konkretnie Kodeks Kanoniczny. Kapłan może odmówić ceremonii pogrzebu katolickiego wtedy, gdy dana osoba:
- dokonała apostazji, czyli wystąpiła z kościoła katolickiego,
- była schizmatykiem bądź heretykiem,
- była jawnym i oczywistym grzesznikiem. Pogrzeb takiej osoby może wywołać zgorszenie publiczne,
- zdecydowała się na spalenie ciała z powodów innych niż religia katolicka.
Przebieg ceremonii pogrzebowej w katolickim obrządku
Do niedawnych czasów pogrzeb rozpoczynano od zebrania bliskich oraz rodziny w domu zmarłego i od modlitwy z księdzem nad zmarłą osobą. W dzisiejszych czasach całą procedurę tę planuje zakład pogrzebowy, a odbywa się ona w kaplicy przy kościele. Przebieg pogrzebowej ceremonii odbywa się w konkretny sposób. Wszystkie etapy muszą być szczegółowo zaplanowane. Pierwszym krokiem jest modlitwa przy ciele zmarłego w kaplicy. Następnie wszystkie osoby przechodzą z kaplicy do kościoła, trumnę umiejscawia się na podwyższeniu przed ołtarzem. Potem odbywa się msza święta, która jest w intencji zmarłego bliskiego. Ksiądz okadza trumnę ze zmarłym kadzidłem i skrapia ją wodą święconą. Następuje procesja prowadząca na cmentarz. Wszystkie osoby zebrane na cmentarzu modlą się wspólnie za zmarłą osobę. Ostatnim krokiem ceremonii pogrzebowej jest złożenie trumny do grobu.
Coraz częściej spotyka się z sytuacją, że pomija się w czasie przebiegu pogrzebu tradycyjny przemarsz z trumną. Bardzo duża liczba osób przyjeżdża z dalekich okolic na pogrzeb i często jest tak, że torują oni ruch pojazdów. Zakład pogrzebowy ma w swojej ofercie możliwość zorganizowania przejazdu trumny ze zmarłą osobą na miejsce pochowania, a rodzina i bliskie osoby dojeżdżają we własnym zakresie z kościoła.
Po tym jak trumna zostanie złożona do grobu, bliscy składają wieńce i kwiaty dookoła, zostaje przymocowana tabliczka zawierająca dane zmarłego, datę śmierci oraz narodzin. Po uroczystości bliscy, rodzina i znajomi rozmawiają ze sobą, wspominając zmarłą osobę, a następnie udają się na stypę.
Zakład pogrzebowy Warszawa Mokotów – sprawdź więcej informacji o tym, w jaki sposób zorganizować ceremonię pogrzebową.