Picie alkoholu nie jest ani zdrowe, ani tanie i to zwłaszcza wtedy, gdy kierowca zdecyduje się prowadzić po kilku głębszych. Aby tak się nie stało, warto przed wyjazdem sprawdzić swoją trzeźwość. Bo to, że ktoś czuje się dobrze wcale nie oznacza, że nie ma we krwi „pozostałości”wczorajszej imprezy.
Badanie trzeźwości domowym sposobem
Istnieje szereg różnych domowych metod zbadania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki nim poziom alkoholu można zbadać szybko, łatwo i bez konieczności wychodzenia z domu. Najprostszym (i najtańszym) rozwiązaniem jest skorzystanie z alkotestu, który można nabyć np. na najbliższej stacji benzynowej. Zaletą tego rozwiązania jest prosta metodologia pomiaru (powietrze wdmuchiwane do specjalnej rurki) i niska cena zakupu jednorazowego testu. Koszt opakowania alkotestów (w którym znajduje się zwykle kilka sztuk) wynosi około 6 – 10 złotych. Jest to zatem cena zdecydowanie niższa od ceny zwykłych alkomatów. Trzeba jednak pamiętać, że wyniki uzyskane przez alkotest są czasem nieczytelne. Podjęcie na ich podstawie decyzji o kierowaniu pojazdem jest bardzo ryzykowne.
Alkomat niejedno ma imię…
W celu wykonania dokładnego badania ilości alkoholu w wydychanym powietrzu warto wykorzystać alkomat. W zasadzie – do użytku domowego – producenci oddają dwa typy urządzeń:
1. Alkomaty półprzewodnikowe – to urządzenia charakteryzujące się dość niską jakością pomiaru, a także wrażliwością na czynniki zewnętrzne, w tym niski poziom naładowania baterii. Urządzenia te są tanie, gdyż można je kupić już za 50 – 100 złotych. Niestety, ich dokładność a przez to i wiarygodność nie zawsze jest akceptowalna. Alkomaty półprzewodnikowe wymagają okresowej kalibracji, ale istnieje pewne ryzyko samoistnego rozkalibrowania urządzenia. Ich wadą jest też duże zużycie energii, które wynika z zastosowanego sensora.
2. Alkomaty elektrochemiczne – to urządzenia wyróżniające się dużo większą dokładnością. Co prawda wymagają one okresowej kalibracji, ale ich sensor nie jest tak wadliwy i wykazuje większą odporność na czynniki zewnętrzne. Najtańsze alkomaty elektrochemiczne kosztują około 200 – 300 złotych, ale są one gwarantem jakości i dokładności. Trzeba też pamiętać, że są to zwykle bardzo podobne (jeśli nie te same) urządzenia do tych, które stosuje Policja lub inne, podobne jej organy.
Sama technika pomiaru alkomatem nie jest skomplikowana. Ogranicza się ona do wciśnięcia odpowiedniego przycisku, wdmuchaniu przez ustnik maksymalnej ilości powietrza i oczekiwaniu na wynik, który pojawi się na wyświetlaczu.