u lekarza

Każdego roku rzesza młodych ludzi zastanawia się nad wyborem ścieżki zawodowej. Zazwyczaj wybory te podejmowane są w ostatnich klasach liceum, przed wyborem przedmiotów, jakie będą zdawane na maturze. Jednak, czy te wybory definiują ostatecznie zawód wykonywany przez resztę życia?

Większość decyzji związanych z wyborem zawodu podejmowanych jest na podstawie umiejętności twardych i miękkich danej osoby. Jednak, nie tylko umiejętności i predyspozycje są wskazówką w drodze do wymarzonego zawodu.

W dzisiejszych czasach wciąż zawody zaufania społecznego są jednymi z najbardziej pożądanych. Zawód lekarza, czy prawnika jest wciąż prestiżowy, a listy osób rekrutujących się na studia w tym kierunku są bardzo długie. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim zawodzie, ścieżka kariery nie jest tak jednokierunkowa, jak by się wydawać mogło. Biorąc na tapet zawód lekarza, młody człowiek, studiujący na tym kierunku powinien już w trakcie studiów interesować się specjalizacjami, a więc dowiedzieć się ile jest miejsc każdego roku na daną specjalizację, na jakim poziomie należy zdać końcowy egzamin, aby móc ubiegać się o miejsce itp.

Wskazówek przy wyborze mogą udzielić zajęcia praktyczne odbywane na rozmaitych oddziałach szpitalnych, gdzie przyszli lekarze mogą przyjrzeć się pracy różnym specjalistom. Jednak nie tylko to jest najważniejsze przy wyborze ścieżki kariery zawodowej. Innym, lecz równie ważnym czynnikiem jest aspekt finansowy. Honoraria lekarzy różnych specjalności często różnią się od siebie. Dlatego warto poczytać raporty finansowe dotyczące na przykład tego ile zarabia ginekolog, kardiolog, czy ortopeda.

ginekolog

Może okazać się, że poza zróżnicowanym wynagrodzeniem specjalisty, różne poziomy zarobków są związane również z ilością miejsc, etatów i dyżurów, które określony lekarz musi przepracować. W związku z tym można uznać, że ścieżka kariery lekarza może się diametralnie różnić. Jak wiadomo, służba zdrowia nie opiera się tylko na pracy lekarzy, duża część stanowi opieka pielęgniarska. Praca osób wykonujących ten zawód jest często trudniejsza fizycznie w stosunku do pracy lekarzy, ponieważ nie polega tylko na podawaniu tabletek, czy zastrzyków. Jednak aspekt finansowy w tym zawodzie nie jest już tak świetlany, jak w przypadku lekarzy. Praca pielęgniarzy, czy pielęgniarek jest również związana z dużą odpowiedzialnością, jednak zarobki zazwyczaj tego nie rekompensują.

Coraz częściej oblegane są również kierunki związane z informatyką i programowaniem. Jest to związane ze stałym rozwojem technologii. Trend dotyczący branży IT jest stale rosnący, coraz więcej firm zajmujących się tworzeniem najróżniejszego oprogramowania pojawia się na rynku, a wiec i liczba miejsc pracy ciągle się zwiększa. Ponadto zarobki w tej branży nie są najgorsze, ponieważ początkujący programista jeszcze w trakcie studiów może starać się o pracę za średnią krajową, a ze zwiększeniem jego umiejętności w parze idzie zwiększające się wynagrodzenie.

Ponadto branża IT nie opiera się tylko na programistach, ponieważ jest coraz większe zapotrzebowanie na managerów, testerów, analityków biznesowych, czy designerów. Firmy zatrudniają pracowników z rozmaitymi umiejętnościami, ponieważ tak interdyscyplinarny zespół może odnosić sukcesy w najtrudniejszych projektach i pozyskiwać klientów z najróżniejszych zakątków świata.

ile zarabia ginekolog

Ponadto, wizja pewnej pracy na rynku IT i sporych zarobków skłania coraz więcej ludzi do porzucenia swojego zawodu i przebranżowienia się w kierunku IT. Prowadzi to do powstawania coraz to nowych prywatnych ośrodków zajmujących się prowadzeniem bardzo skondensowanych kursów programistycznych, co znacznie ułatwia proces zmiany zawodu i nabycie nowych umiejętności, jednak kursy te są stosunkowo drogie, a wiedzę zdobytą w trakcie lekcji trzeba na bieżąco systematyzować ze względu na bardzo napięty grafik.

Wybór zawodu jest to wielka decyzja w życiu młodego człowieka, jednak wcale nie musi być ostateczna. Wiele osób poza wykonywaniem swojego zawodu oddaje się swoim pasjom w wolnych chwilach, aby nie wypalić się zawodowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here