wnętrze komputera

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromną ilość miejsca na dysku mogą zajmować nasze rodzinne zdjęcia, aplikacje codziennego użytku, czy też przypadkowe nagrania.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z laptopa, komputera stacjonarnego lub tableta, zawsze musimy liczyć się z tym, że nasz dysk jest ograniczonym nośnikiem, który pozwoli na pomieszczenie pewnej ilości wirtualnych danych. Zatem, jaki dysk zewnętrzny wybrać, aby pomóc sobie, gdy na urządzeniu zabraknie miejsca?

Przede wszystkim należy powiedzieć o tym, że rozróżniamy dwa rodzaje przenośnych dysków zewnętrznych. Jednym z nich jest tak zwany dysk HDD, natomiast nazwa drugiego to dysk SSD. Opcja numer jeden jest nieco przestarzałą wersją. Ich największą wadą, której niektórzy z użytkowników wolą się wystrzegać jest fakt dotyczący tego, że dyski HDD bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom. Nawet delikatny wstrząs może zakończyć się zniszczeniem mechanizmu i uniemożliwieniem odczytu danych w przypadku dysku HDD.

jaki dysk zewnętrzny

Jako że nośnik HDD jest o wiele starszą technologią od dysku SSD charakteryzuje się on też małą prędkością odczytu danych. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, że dyski HDD będą komponentem niezbyt trafnym dla osób, które zamierzają wykorzystywać je do kopiowania dużej ilości danych lub wielu plików równocześnie. Starsza technologia posiada jednak też swoje plusy. Stosunkowo niska cena dysków HDD przyciąga nadal bardzo duże ilości konsumentów. Nośnik HDD, którego pojemność wynosi 1TB oscyluje w granicy jedynie 200 złotych.

Kolejną możliwością są dyski produkowane w technologii SSD. Ich budowa różni się od mechanizmu wykorzystywanej w przestarzałej wersji, którą są dyski HDD. Brak ruchomych mechanizmów w dyskach typu SSD sprawia, że są one bardziej wytrzymałe na obrażenia fizyczne. Upadek z wysokości najczęściej nie zagrozi ich żywotności. Szansa na stratę danych zapisanych na dyskach SSD jest o wiele mniejsza. Zaletą, dzięki której dyski SSD wygrywają batalię w walce z technologią HDD, jest jednak niezwykle szybka prędkość przetwarzania danych.

Jeżeli poszukujemy sprzętu, który będzie w bardzo szybkim tempie przetwarzał i kopiował dane, naszym priorytetem podczas zakupu powinien być właśnie dysk typu SSD. Jak zapewne większość ludzi się domyśla, nowsze, szybsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia dyski SSD są droższym wyborem. W porównaniu do dysków HDD nośnik typu SSD będzie kosztował niemal cztery razy więcej. Jeżeli chodzi o bezpośrednią ofertę, zazwyczaj zapłacimy aż 300zł za 256GB pojemności dysku SSD. Cena nośnika w technologii SSD o pojemności 1TB zaczyna się dopiero od cen oscylujących w kwocie 700 zł.

Pojemność dysku zewnętrznego to niewątpliwie jeden z najważniejszych aspektów podczas dokonania wyboru. W sklepach z elektroniką i multimediami znajdziemy dyski zewnętrzne w wielu różnych od siebie wariacjach pamięciowych. Nośniki oferują pojemność od 128gb, 256gb, aż po 1, 2 lub nawet 4TB pamięci.

komputer

Jeżeli zapatrujemy się na to, że będziemy przechowywali dużą ilość danych na naszym dysku, powinniśmy wyposażyć się w przynajmniej dysk o pojemności 1TB. Warto wspomnieć, że istnieją nawet modele, które posiadają pojemność 20TB, jednak ich ceny zazwyczaj potrafią wprowadzić w prawdziwy szok. Jeżeli przenoszone dane będą przenoszone sporadycznie lub zamierzamy przechowywać pliki o niewielkiej ilości, jak na przykład zdjęcia, warto ograniczyć się do najmniejszej pojemności, aby nie przepłacać za dysk.

Dyski zewnętrzne mają do zaoferowania różne funkcje dodatkowe, które mają za zadanie ułatwić nam korzystanie ze sprzętu. Wiele osób z pewnością będzie zainteresowanych dyskami, które są wyposażone w mechanizmy szyfrujące. Dyski tego rodzaju stanowią dodatkową ochronę przed niepożądanymi osobami. Jeżeli dane i informacje, które przechowujemy na dyskach zewnętrznych, mają dla nas znaczenie lub zawierają w sobie pewną wartość materialną, warto wyposażyć się w dysk, który pozwoli nam na szyfrowanie informacji. Przydatne może też okazać się zintegrowane oprogramowanie, które dokona kopii zapasowej przechowywanych na dysku danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here